TOVAR V AKCII
NOVINKY
NAJPREDÁVANEJŠÍ
Spôsoby získavania esenciálnych olejov – získavajú sa 3 technologickými postupmi:
Esenciálne oleje (silice)
Esenciálne oleje sú látky ľahké, nemastné, silne koncentrované. Podľa stálosti (prchavosti) sa rozdeľujú do 3 skupín:
S vysokou prchavosťou (do 24h)- eukalyptus, mäta; strednou (do 48h) – levanduľa, geránium; nízkou (do 7 dní )- ruža, vetiver. Sú produktom metabolizmu rastlín a sú obsiahnuté v rôznych častiach rastlín (kvety, plody, listy).
Väčšina esenciálnych olejov je bezfarebná alebo svetložltá. Malá časť ich je zafarbená napr. – harmanček je modrý, bergamot je zelený, jazmín je červenkasto-hnedý.
Esenciálne oleje poškodzuje ultrafialové žiarenie, teplotné extrémy a vibrácie vyvolané veľkým hlukom. Esenciálne oleje sú lipofilné (rozkladajú sa v tuku), preto je nutné ich pred aplikáciou zriediť vo vhodnom nosiči. Ako nosič sa používajú hlavne rastlinné oleje, med, tučné mlieko, alkohol. Nikdy nekvapkajte silicu priamo do kúpeľa, môžete si popáliť pokožku!
Rastlinný olej
Rastlinný olej – väčšina týchto olejov sa získava z orechov a semien. Hlavnou charakteristikou je, že sú mastné a kĺzavé. Tieto oleje sú dobre prijímané kožou a majú mnohé liečivé účinky. Väčšina rastlinných olejov za studena lisovaných je vhodná aj pre vnútorné použitie.
Tieto oleje sú z veľkej časti zložené z glyceridov a zvyšok tvoria iné lipidy, vosky, lecitín, vitamíny. Každý rastlinný olej má inú hustotu a preto je dobré niektoré husté riediť ľahšími (napr. avokádový + mandľový).
Dôležité je aj balenie a skladovanie rastlinných olejov: Ideálne sú obaly z tmavého skla (najlepšie fialového), pretože má nasledovné unikátne účinky:
- chráni pred prenikom viditeľného svetla a tak zabraňuje znehodnoteniu
- prepúšťa infračervené svetlo a tak trvale stimuluje molekuly olejov
- poskytuje ochranu bioinformáciám a tým zvyšujú liečivé účinky olejov
- prirodzene konzervujú a tým predlžujú životnosť olejov
Hydrolát
Hydrolát – je kvetová voda, ktorá je vedľajším produktom destilácie esenciálnych olejov. Hydroláty sú cenné terapeutické materiály a môžu sa užívať súčasne s esenciálnymi olejmi alebo aj namiesto nich. Vzhľadom k svojmu šetrnému pôsobenia sú vhodné aj pre veľmi malé deti, seniorov a oslabených ľudí. Majú podobné účinky ako príslušný esenciálny olej.
Maceráty
Maceráty – metóda úpravy rastlín ich dlhodobým máčaním vo vode, alkoholu alebo rastlinnom oleji. Macerovaný olej sa líši od esenciálneho ako svojimi vlastnosťami, tak i metódou získania.
Pripravuje sa zvyčajne takto: rastlinný materiál sa vloží do nádoby s olejom a tá sa uchová dva až tri týždne na teplom mieste, prípadne na slnku. Počas macerácie je možné pridávať ďalšie rastliny toho istého druhu. Tato metóda sa používa po stáročia a vznikla ešte pred metódou výroby esenciálnych olejov.
Kombináciou týchto techník dostaneme základné ingrediencie, ktoré nám poslúžia k výrobe masážnych olejov.